Radomianie mają swoje małe firmy

echo_dnia(16.07.2008)
W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Radomiu podsumowano program „Moja firma - drzwi ku lepszej przyszłości”.

Jeszcze dwa lata temu większość z osób, która we wtorek przyszła na podsumowanie projektu, nie była w stanie powiedzieć, czy zarobi na życie w swojej firmie. Dziś prężnie działają na rynku, nie boją się przyszłości, a niektórzy z nich są gotowi zatrudnić u siebie pracowników.

Z PASJI

- Moja firma powstała z pasji, po prostu lubię motocykle. Założyłem serwis motocyklowy i zrealizowałem swoje marzenia - mówi Albert Tarka, właściciel motocyklowego serwisu.

U siebie pan Albert naprawia motory, skutery, quady. Często w jego warsztacie można spotkać znajomych, którzy dyskutują o motocyklach.

NA POCZĄTKU BYŁO 25 OSÓB

Podobnie jak Albert Tarka, na radomskim rynku działa jeszcze 21 firm. Wszystkie powstały z projektu realizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, oddział w Radomiu.

- Początkowo do projektu przystąpiło 25 osób. Projekt był skierowany do osób aktywnych, zainteresowanych prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a które do tej pory nie prowadziły swoich firm - mówi Katarzyna Kołodziejska, Wiceprezes Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.

Zaplanowane zostały spotkania z doradcą zawodowym, szkolenie ABC Przedsiębiorczości, szkolenie z zakresu tworzenia biznes planu oraz warsztaty psychologiczno - aktywizujące, które miały na celu wzmocnienie wiary we własne możliwości oraz nabycie umiejętności zarządzania własnym czasem.

- Ukończenie całego bloku szkoleniowego, które wynosiło 120 godzin zajęć, pomogło zdobyć wiedzę, niezbędną do założenia własnej firmy - mówi Joanna Mortka, z oddziału radomskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, Dyrektor Projektu.

RÓŻNE BRANŻE

Program był finansowany w 75 procentach z funduszy unijnych i w jednej czwartej z budżetu państwa. Uczestnicy mogli liczyć na wsparcie finansowe. Otrzymali jednorazową dotację inwestycyjną do 15 tysięcy złotych oraz wsparcie pomostowe - 700 złotych przez 6 miesięcy.

- Na początku miałam trochę obaw, czy uda się zatrzymać klientów, czy da się zarobić. Teraz moja firma stanęła na nogi. Mam już grono stałych klientek. Wiele pań, które skorzystało z moich usług kosmetycznych poleca swoim znajomym - mówi Anna Kowalczyk z zakładu kosmetycznego La Stella.

Remont mieszkania, wykańczanie wnętrz, malowanie, układanie glazury - takie miedzy innymi usługi oferuje firma Artura Gołosza.

- Usługami remontowymi zajmowałem się już wcześniej. Gdy pojawiła się okazja na założenie własnej działalności, pomyślałem, że to szansa dla mnie i może czas zacząć robić coś na własny rachunek - mówi Artur Gołosz.

Podobnie zrobiły Elżbieta Gołosz i Ewa Głowacka, gdy po kursie w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego same założyły firmę krawiecką w Radomiu. Wszyscy uczestnicy dodają: warto było zaryzykować, a dziś sami jesteśmy sobie szefami.

Echo Dnia - 16.07.2008 r.

praktyki_zagr

d-gz

multimedia

Ostatnie wideo

zg zdz

zdz_rzetelna_firma

Dla pracowników

Gościmy

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

© 2014 Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kielcach

Stroną administruje IThelper.pl - Szablony Joomla na zamowienie

Poprawny kod XHTML 1.0 oraz CSS